Prezent, upominek, podarek…

W okresie świątecznym wielu przedsiębiorców pamięta nie tylko o swoich pracownikach, ale również i o swoich kontrahentach. Drobne upominki z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wyrażające podziękowanie za całoroczną współpracę są w zasadzie standardowym działaniem wielu firm. Niestety nie każdy wie czy może rozliczyć takie zakupy w kosztach firmy i czy może odliczyć podatek VAT.

Dlatego dziś przybliżymy kwestię rozliczenia podatku od towaru i usług.

Zgodnie z ustawą prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje przedsiębiorcy w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, innymi słowy do osiągnięcia przychodu przedsiębiorcy. Zauważyć należy, że musi to być związek bezpośredni. Jak wskazują organy podatkowe, przekazanie upominku może wiązać się z takim właśnie przychodem. Ustawodawca wprowadził jednak pewne warunki. W przypadku prezentów o tzw. małej wartości, podatku VAT przedsiębiorca płacił nie będzie. Jak rozumieć pojęcie prezentu o „małej wartości”? Zgodnie z ustawą o VAT prezentami o niskiej wartością są:

  1. Towary o łącznej wartości nieprzekraczającej 100zł – w przypadku ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości osób obdarowanych
  2. Towary, których cena nabycia lub wytworzenia nie przekracza wartości 20zł – w przypadku braku ewidencji osób obdarowanych

W związku z powyższym, przedsiębiorca nie zapłaci podatku VAT, jeśli nieodpłatnie przekazane upominki będą prezentami spełniającymi jedno z powyższych kryterium prezentu o niskiej wartości oraz dotyczyć będą działań reprezentacyjnych i reklamowych działalności opodatkowanej przedsiębiorstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *