Jak szumnie głosiły media Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 9 maja 2024, która wprowadza możliwość skorzystania raz w roku z przerwy w opłacaniu składek ZUS. Oczywiście dobrowolnie 😊
Niestety z przywileju nie będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. Jakie trzeba będzie spełnić warunki? Kiedy będziemy mogli złożyć pierwsze wnioski? Spieszymy z wyjaśnieniami.
1.Dla kogo będą wakacje?
Mikroprzedsiębiorcy zarejestrowanie w CEIDG, którzy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku mieli zgłoszonych do ZUS nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych – TU UWAGA: do dziesiątki wliczamy również ubezpieczonych właścicieli!!! Oraz: w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.
2. Jakich składek unikniesz?
Składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy (nie jego pracowników ani osób współpracujących), czyli emerytalnych, rentowych, wypadkowych i opcjonalnie chorobowych, oraz Funduszu Pracy i Funduszu Solidarnościowego.
3. Kiedy nie będziesz mógł skorzystać z wakacji?
Jeśli wykonujesz działalność na rzecz byłego pracodawcy.
4. Czy wybór formy opodatkowania ma wpływ na możliwość skorzystania z wakacji?
Nie. Ryczałt, karta podatkowa, PIT – nieważne jaką formę opodatkowania wybrałeś. Każdy ma prawo do przerwy w opłacaniu składek.
5. Kiedy i jak będzie można złożyć wniosek?
Z godnie z procedurą, wnioski będzie można składać od 1 listopada 2024r. przez platformę ZUS PUE. Tak więc pierwsze „wakacje” mogą być już w grudniu 2024r.